KERGE LÕPUSTEL - RASKE AHINGUS!

KERGE LÕPUSTEL - RASKE AHINGUS!

pühapäev, 1. veebruar 2009

Laululaager Moostes edukalt läbi!

Meeskoori laululaager Moostel on selleks korraks läbi. Ilma suuremate kaotusteta elavjõus, tehnikas, moosis ja tees
Mis siis toimus?
Et kõik ausalt ära rääkida, tuleb alustada sellest, et ühistranspordi kasutajad kogunesid külma ilma trotsides laupäeval, 31. jaanuaril kl 11.15 Vanemuise parklasse. Seal oli ka buss, mis parasjagu tosoolist tühjaks nirises nagu vapper vene sõdur Punapardiga peetud lahingu järel. Ainult vedelik oli roheline.
Ma ei taha teid üle koormata detailidega, aga see buss sai meie laululaagri leitmotiiviks ja temast tuleb juttu ka hiljem.
Ühesõnaga, mõningase viivitusega jõudsime jahedas olekus (tingituna bussist), kuid kuumade südametega (tingituna Jägermeistrist ja eesootavast tutvumisõhtust naiskooriga) Moostesse.
Kokku oli meid 38 meest, mis tõendab veelkord, et kunst kuulub rahvale ja varem kasutusel olnud koori moto Tühja sest laulust! kuulub muutmisele.
Proov kulges innukalt Karin Raamatu ja Madis Kareda käe all, mille tulemusena on koor omandanud enamuse laulupeo repertuaarist ning asunud taotlema nimetust Ilmar Mossi nimeline Tartu Meeskoor Akadeemiline Emajõgi. Aunimetuse taotlemine on otseselt seotud Moostega, kuna just Põlvamaal algas Ilmar Mossi karjäär kultuurjuhina: nimelt kinovõrgu bussijuhina.
Pärast meeleolukat söömaaega (teadmiseks: naiskoor sõi ära meie kohukesed!!!!) ja tutvumist kohaliku kaubandusvõrguga jätkus proov, mis kulmineerus ühisproovis naiskooriga. Oli tunda erinevat kooride erinevat häälekooli, mis ometigi ei takistanud meil kõvasti ja naistel ilusti laulmast juba proovis.

Mooste rahvamaja saal oli enne kella seitset elevil. Kontserdile tulijaid oli nii noori kui vanu, nii kaugelt kui lähedalt, nii autodega kui jalgsi, nii lilledega kui ilma, nii kooriauljate lähedasi kui Mooste kultuurihuvilisi. Ma arvan, et nüüd olen ma kõik kontserdikülalised ära nimetanud.

Me tulime väga ilusti lavale.
Ja siis me laulsime kolm laulu: Alo Ritsingu "Teretus", Tuudur Vettiku "See oli siis" ning Gustav Ernesaksa "Hakkame mehed minema". Juhatasid Madis ja Karin.
Kuna tegu oli koori esimese avaliku ülesastumisega, siis peame nüüd arhiivi panema ka koori teise, samuti Priidu poolt sõnastatud moto: Lauluga end ei reeda!
Mida ütlevad kriitikud? Eks me Sirbist ja Areenist loe!
Naised ehk siis Naiskoor Emajõe Laulikud (lühidalt ööbikud) laulsid Vilve käe all mõistagi kaunilt - nad ju Eesti kolmas naiskoor ikka! Oskaks ka meie nii laulda! Teeks ka meie nii palju proovi! (muus osas oleme loodetavasti võrdsed :-)
Ühedkoorid kõlasid võimsalt. Kaks osa Sisaski "Oodist armastusele", Sarapiku pisarakiskuja "Ta lendab mesipuu poole" ning lõpuks muidugi Miina Härma "Tuljak" (kaks naist tõsteti ka üles!). Täis laks, nagu ütleb Jazzi autopesula hinnakiri.

Järgnes tutvumisõhtu. Ausalt! Ene kleepis kõigile nimesildid rinda, sest laul pidi rinnad rõõmsaks tegema (Priit demonstreeris seda hiljem elavalt).
Laudkonnad nuputasid võimalikke liikumisi rongikäigus (Priit Haller lubas vajadusel eraldada ka rongi, käigus hoidmiseks). Oli palju vaimukaid ideid, mille analüüsiks on ilmselt tarvilik korraldada uus laululaager koos seminariga. Sõnad on väetid nähtu kirjeldamiseks ja kuna see blogi on avalik, siis - teiste kooride nuhid, kes te seda blogi loete - näete alles laulupeol, kuidas rong käima hakkab!
Mida on veel tutvumisõhtust meelde jäänud? Noh, palju just polegi, aga buss, millele ennem viitasin, jõudis meile lõpuks kl 1 öösel järele ja võhmendusel tuli seejärel vool välja võtta, et pidu kuidagi kokku pakitud saaks.

Kodutee Tartusse oli vaevaline, kuid tulemuslik.

Kuulake ajakohastust Johannes Semperi luuleridadele, mille viisistas ENSV hümniks Gustav Ernesaks:

Euroopa rahvaste ja riike seas
sa Eesti,
sammu esimese viie seas!

Algtekst on siin.

Viimaseid grenadere nähti Krooksu kõrtsis kl 4 tuuris.

Mida öelda kokkuvõtteks?
Juba läheb vaikselt paremaks.

Suur tänu kõigile, kes kohale tulid ja innukalt nii proovis kui kontserdil laulsid ning hiljem õhtupoolikut sisustada aitasid.
Kummardus Karinile ja Madisele meie laulma sundimise eest.
Ööbikud - me oleme vaimustunud teie laulukunstist ning innustunud teie peorõõmust. Teeme uue laululaagri juba mais enne mossidele ettelaulmist!
Ja lõpetuseks: suur tänu Matile meeskoorist ja Liisale naiskoorist, kes kogu "Operatsioon Mooste" korraldasid!

Tartumaa meeskooride tähtis ühisproov on sel neljapäeval, 5. veebruaril kl 17.30 Vanemuise kontserdimajas.
Kõik kui üks mees kohale, sest selles proovis on lisaks laulude harjutamisele ka oluline kohalolek: loetaks pead üle, mis on üks kriteerium laulupeole pääsemiseks!

Hannes

1 kommentaar:

  1. Kas Madis Kareda on koorijuht tagasi???? Päris ära pööranud teine.

    VastaKustuta